Historie

Město Třebíč se nachází na západní Moravě v jihovýchodní části kraje Vysočina. Rozkládá se po obou březích řeky Jihlavy. Počátky města sahají až do roku 1101, kdy zde moravská knížata Oldřich Brněnský a Litold Znojemský dala postavit benediktinský klášter. Díky bohaté historii je dnes město atraktivní turistickou destinací.

V roce 2003 byly na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zapsány třebíčské památky bazilika svatého Prokopa a židovská čtvrť se hřbitovem. Staly se tak 12. položkou tohoto seznamu na území České republiky. Při procházce křivolakými uličkami bývalého ghetta nezapomeňte navštívit Zadní synagogu, kde je mimo jiné vystaven model židovského města zachycující jeho podobu v roce 1850, a také Židovské muzeum v přilehlém domě Seligmanna Bauera.

Třebíčský zámek je sídlem Muzea Vysočiny. V roce 2013 zde byly otevřeny čtyři nové expozice: Svět neživé přírody, Svět portálů a bran, Valdštejnové na Třebíči a Lidé. Místa. Osudy. V předzámeckém křídle je přístupná také výstava Cesty časem, která je určena především dětem.

Ekotechnické centrum Alternátor se nachází v místní části Borovina a jeho návštěvu můžeme doporučit dětem i dospělým. Objekt, kde toto centrum sídlí, je unikátní idustriální architekturou – vznikl přestavbou části bývalé kotelny ve zrušené továrně na výrobu obuvi a ponožek. Uvnitř je rozsáhlá interaktivní expozicie věnovaná především různým formám energie. Hlavním lákadlem je projekční koule Science on a Sphere.

Sport

Pro aktivní dovolenou doporučujeme návštěvu nového Aquaparku Laguna, jehož součástí je také plavecký bazén a wellness. V letní sezoně je otevřeno i koupaliště Polanka. Autorem projektu původních říčních lázní byl architekt Bohuslav Fuchs. Pro další sportovní vyžití je v Třebíči k dispozici tenis, squash, badminton, lanové centrum, bowling, beach volejbal a přímo v hotelu ATOM se nachází moderní fitness centrum, alpinning, jumping a fit box.

Kultura

Po celý rok žije Třebíč bohatým kulturním životem. Začátek června patří festivalu Zámostí, o prázdninách se každoročně koná festival židovské kultury Šamajim  a tradicí se stal také festival v bývalé továrně na výrobu obuvi a ponožek Borovina …živá dodnes!. Aktualní přehled koncertů, výstav, divadelních představení, zábavných pořadů a program kina je dostupný na stránkách Městeského kulturního střediska www.mkstrebic.cz.

Kompletní informace o Třebíči najdete na oficiálním turistickém portálu města www.visittrebic.eu.

Energetika

Hlavní energetickou zajímavostí regionu je nepochybně Jaderná elektrárna Dukovany, která je od Třebíče vzdálena necelých 30 km. Na konci roku 2014 zde bylo otevřeno nové informační centrum. V blízkosti se nachází také vodní nádrž Dalešice.

Kontakt

Hotel ATOM s.r.o.
Velkomeziříčská 640/45, 674 01 Třebíč

Email: recepce@hotelatom.cz
Tel: + 420 561 200 123
GSM: + 420 739 348 914
Fax: + 420 568 826 792